DieCast18 | Large Scale Die Cast Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

1/18 Općenito vol. 2

+10
Luckyboy
cordoba
b12cky
Učitelj
Siniweb
Nedo
Pero
Keza
dmj
nebeski
14 posters

Stranica 6 / 40. Previous  1 ... 5, 6, 7 ... 23 ... 40  Next

Go down

1/18 Općenito vol. 2 - Page 6 Empty Re: 1/18 Općenito vol. 2

Postaj by Pero 3/3/2011, 07:17

azraelcars je napisao/la:
ali,da vam ja kazem,k.... bi skupljanje 18-ki danas bilo gdje je,da nije bilo buraga.i kome od vas prvi 1/18 model nije bio burago,nek se isprsi.

a.

Ko bi drugi nego ja.
Prva osamnajstica bio je Maisto Mercedes 300.
Pero
Pero
Počasni Moderator
Počasni Moderator

Član od : 20.01.2010
Dob : 77
Grad Zrak oli ti arija

[Vrh] Go down

1/18 Općenito vol. 2 - Page 6 Empty Re: 1/18 Općenito vol. 2

Postaj by dmj 3/3/2011, 08:40

Khm... Yat Mingov '57 Bel Air...
dmj
dmj
Legenda Foruma
Legenda Foruma

Član od : 23.01.2010
Dob : 53
Grad Zagreb

[Vrh] Go down

1/18 Općenito vol. 2 - Page 6 Empty Re: 1/18 Općenito vol. 2

Postaj by nebeski 3/3/2011, 08:49

azraelcars je napisao/la:

ali,da vam ja kazem,k.... bi skupljanje 18-ki danas bilo gdje je,da nije bilo buraga.i kome od vas prvi 1/18 model nije bio burago,nek se isprsi.

a.

A čuj - i prva capi u životu mi je bila tada najbolja na svijetu, ekspresno sam se zaljubio, a prvi seks mi je bio nešto neopisivo. Pitaj me šta danas mislim o tome? Nije kao u Stublićevoj pjesmi, jer jednostavno tada nisam imao to ni sa čim usporediti.

To što je Bburago u jednom odsječku vremena bio dobar (čitaj: jedini) i što ga je bilo posvuda, ne znači da ću ga doživotno držati na središnjem mjestu, iznad televizora i klanjati mu se kao brendu koji me je (jebem mu mater!) uvukao u sve ovo. Čitavo vrijeme se ovdje priča kao da svi mi želimo pobacati svoje Bburagose, spaliti "staru vjeru" na lomači, to je odvuklo priču u potpuno krivu stranu.

Sve je počelo od Mirjanovog rezantnog "Ciao Bburago", ali zamjena lošijih modela boljim je specifičnost 1/18 kolekcionarstva, koja je sama isplivala na površinu pojavom takvih modela, i koliko god vi ovdje branili Bburago to nećete moći zaustaviti.

Rekao sam da će Bburago ostati u mnogim kolekcijama, što zbog nostalgije, što zbog vezanosti za predmet koji imaš već godinama, ali samo pod uvjetom da kolekcija ne poprimi tolike razmjere da se nešto mora izbaciti van.

A Bburago će biti najlakše izbaciti, barem pročešljati dio kolekcije tog proizvođača, jer 'em su modeli preveliki, 'em su kutije prevelike, 'em tih modela uglavnom ima još uvijek svuda oko nas, 'em su inferiorni u odnosu na druge po prvom postulatu 1/18 zakona "biti što sličniji originalu".
nebeski
nebeski
Moderator
Moderator

Član od : 21.01.2010
Dob : 48
Grad Ustiprača, Višegrad, Dobro polje, Miljevina

[Vrh] Go down

1/18 Općenito vol. 2 - Page 6 Empty Re: 1/18 Općenito vol. 2

Postaj by Pero 3/3/2011, 09:12

nebeski je napisao/la:
azraelcars je napisao/la:

ali,da vam ja kazem,k.... bi skupljanje 18-ki danas bilo gdje je,da nije bilo buraga.i kome od vas prvi 1/18 model nije bio burago,nek se isprsi.

a.

A čuj - i prva capi u životu mi je bila tada najbolja na svijetu, ekspresno sam se zaljubio, a prvi seks mi je bio nešto neopisivo. Pitaj me šta danas mislim o tome? Nije kao u Stublićevoj pjesmi, jer jednostavno tada nisam imao to ni sa čim usporediti.


Auuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu
što ti misliš da mi ne znamo onu antologijsku priču.
Mačka u dekolteu do pupka,minica da se vide gaćice pita :Borise što bi želio???

BURAGOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO
Pero
Pero
Počasni Moderator
Počasni Moderator

Član od : 20.01.2010
Dob : 77
Grad Zrak oli ti arija

[Vrh] Go down

1/18 Općenito vol. 2 - Page 6 Empty Re: 1/18 Općenito vol. 2

Postaj by dmj 3/3/2011, 09:18

Pero je napisao/la:
nebeski je napisao/la:

A čuj - i prva capi u životu mi je bila tada najbolja na svijetu, ekspresno sam se zaljubio, a prvi seks mi je bio nešto neopisivo. Pitaj me šta danas mislim o tome? Nije kao u Stublićevoj pjesmi, jer jednostavno tada nisam imao to ni sa čim usporediti.


Auuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu
što ti misliš da mi ne znamo onu antologijsku priču.
Mačka u dekolteu do pupka,minica da se vide gaćice pita :Borise što bi želio???

BURAGOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO


Tako je, a onda kasnije počnu one igrice, perverzije i slično pa čovjek počne dobivati sve specifičnije želje, sve neke kratice koje pošten svijet ni ne razumije, kao na onim sajtovima zabranjenima za mlađe od 18: MMF, FFM, BDSM, CMC, AA, PMA, BBR...

dmj
dmj
Legenda Foruma
Legenda Foruma

Član od : 23.01.2010
Dob : 53
Grad Zagreb

[Vrh] Go down

1/18 Općenito vol. 2 - Page 6 Empty Re: 1/18 Općenito vol. 2

Postaj by Gost 3/3/2011, 09:52

Pero je napisao/la:
azraelcars je napisao/la:
ali,da vam ja kazem,k.... bi skupljanje 18-ki danas bilo gdje je,da nije bilo buraga.i kome od vas prvi 1/18 model nije bio burago,nek se isprsi.

a.

Ko bi drugi nego ja.
Prva osamnajstica bio je Maisto Mercedes 300.

Neverovatno, ali i meni je taj Adenauer cabriolet bio prvi model. Negde 2002, mislim da je to bilo. Pa onda 280 SE cabriolet Maisto. Pre toga sam kao klinac imao Bburago 1:24 i 1:18, ali ovaj smatram za prvi model. Ne radi se zaista o necemu da Bburago treba skloniti, ali kada sam video taj 300c, kupio i otvorio, shvatio sam da je to nekako ozbiljnija stvar, bolja, detaljnija, vrednija u odnosu na to da treba da reprezentuje pravi automobil. Kod mene tu prica oko ovoga pocinje i zavrsava se. Otuda i moja licna klasifikacija da su to bolji modeli, jer poenta je valjda u tome, sto bolji reprezent pravog, sve ostalo spada u domen kolekcionarstva i to nije ni lose , ni greh. Sve zavisi sta covek zeli i koliko je spreman na tu zelju. Kada je AA napravio W115 220 D, ja sam bio najsrecniji covek na svetu, i tu zelju odmah pretvorio u zadovoljstvo. Nije bilo dzabaka, ali sta jeste? Eh taj 300c moj Pero!!!??

Gost
Gost


[Vrh] Go down

1/18 Općenito vol. 2 - Page 6 Empty Re: 1/18 Općenito vol. 2

Postaj by nebeski 3/3/2011, 11:02

Ali ja sam Bburagu uvijek, ali baš uvijek za zlo uzimao četiri stvari, čak i kad je bio jedini, jer sam znao da se to može bolje čak i tada:

- sistem međusobne konekcije dijelova po principu da jedan dio upada u drugi i na taj način osigurava sklop, rezultirao je rupama, pinovima i "osiguračima" gdje im nije mjesto (primjetite samo ručice za podizanje stakala na Bburagovim modelima, iza je obavezna rupčaga kroz koju su provučeni, da ne govorim o sistemu otvaranja vrata, koji popusti čim se dijelovi međusobno izgrizu.

- način farbanja, tehnika špricanja sa distance, koji je davao neravnomjernost i ostavljao ružne neofarbane površine.

- Vidjive brojke identifikacije pojedinih dijelova.

- Upotreba dvije vrste lošeg plastičnog polimera - jedan prilično krt i sklon plastičnom deformiranju (za branike i uopće "kromirane" dijelove, drugi premekan tamo gdje mu nije mjesto - za osovine, glavčine kotača. Prvi kada pukne, pukne na najgorim mjestima, a baš bi tu trebao biti materijal sa izrazitom tolerancijom plastičnom deformiranju (recimo nosač i osigurač branika Fiata 500L), dok se efekat federiranja auta pokušao raditi mekanom varijantom plomera, koji nakon nekog vremena elastične deformacije zauvijek promjeni početnu poziciju u sklopu podvozja, dobije se luft na "glavčinama" kotača i kotači obično ne dodiruju tlo na istoj točki, čak jedan ostane u zraku, drugi se iskrivi, treći krene "landarati" itd..

Onog trenutka kada sam kupio prvi Anson, pa onda i Maisto, shvatio sam da su neki proizvođači zamijetili iste mane kao i ja i odlučili ih ispraviti. Druga je priča da su pritom zaboravili raditi bolje kalupe od Bburaga, ali eto.
nebeski
nebeski
Moderator
Moderator

Član od : 21.01.2010
Dob : 48
Grad Ustiprača, Višegrad, Dobro polje, Miljevina

[Vrh] Go down

1/18 Općenito vol. 2 - Page 6 Empty Re: 1/18 Općenito vol. 2

Postaj by Gost 3/3/2011, 11:46

Vidim da si ti skenerom isao kroz modele. Ti bi bio zlata vredan ovim kompanijama koji se bave modelima. Ja nisam sa Bburagom takve analize pravio, nije me zanimalo, iskreno. Znam jednu stvar, da kada sam negde 2004-5 prvi put video MCH u 1:43, mislim na Mercedese W116, W107 i W115, ostao sam bez teksta, i odmah shvatio da se radi o necemu ozbiljnom, iako mi je vise glupo da koristim ovaj termin, odmah. Odmah mi je bilo jasno da to nije ovo sa cime sam se do sada susretao, rekoh sebi, tu nesto nije u redu. Zanimljivo je da sam tek posle reakcije saznao cenu. Do tada, najbolje sto sam video i imao, bio je Revell i Signature u 1:18. A kada sam prvi put i dobio MCH u 1:43, odmah mi je bilo jasno da oni vrede vise od ovoga sto imam, iako je u 1:18. Ne mislim finansijski, vec za ono, za sta i jesu namenjeni, da maksimalno predstavljaju odredjeni automobil iz odredjene epohe, po liniji, dimenzijama, boji karoserije i enterijera, detaljima. Tada sam i prestao da gledam na razmeru, to mi je postalo potpuno nebitno, i od tada mi je vazno da model sto je vise moguce predstavlja pravi automobil, ne da podseca, nego da predstavlja. Kolekcionarska i trzisna vrednost me ne zanima, jer i cackalice za zube se skupljaju, pa je i to kao neka kolekcija.

Gost
Gost


[Vrh] Go down

1/18 Općenito vol. 2 - Page 6 Empty Re: 1/18 Općenito vol. 2

Postaj by Pero 3/3/2011, 12:38

dio te nesavršenosti koje spominje Boris su možda i zbog toga
što se većina modela moglo nabaviti u KIT varijanti.
volio sam te KIT varijante,naročito ako su imale decale.
U svakom slučaju par dana si prćkao po njima.

Rekao sam DIO i MOŽDA da opet ne bude što bi bilo da moja baba ima kotače.
Pero
Pero
Počasni Moderator
Počasni Moderator

Član od : 20.01.2010
Dob : 77
Grad Zrak oli ti arija

[Vrh] Go down

1/18 Općenito vol. 2 - Page 6 Empty Re: 1/18 Općenito vol. 2

Postaj by nebeski 3/3/2011, 12:41

Pero je napisao/la:dio te nesavršenosti koje spominje Boris su možda i zbog toga
što se većina modela moglo nabaviti u KIT varijanti.
volio sam te KIT varijante,naročito ako su imale decale.
U svakom slučaju par dana si prćkao po njima.

Rekao sam DIO i MOŽDA da opet ne bude što bi bilo da moja baba ima kotače.

Da, zanimljiva teza. Ja sam veliki dio ovoga što sam rekao o Bburagu i zaključio kroz "kitovanje" modela. Imao sam sedam - osam kit Bburaga, jer su kitovi jednom prilikom u prodavnici gdje sam nabavljao modele bili bitno jeftiniji od onih gotovih, pa su mi se više isplatili, a volio sam prčkati, tad sam se bavio i maketama tenkova i aviona.
nebeski
nebeski
Moderator
Moderator

Član od : 21.01.2010
Dob : 48
Grad Ustiprača, Višegrad, Dobro polje, Miljevina

[Vrh] Go down

1/18 Općenito vol. 2 - Page 6 Empty Re: 1/18 Općenito vol. 2

Postaj by nebeski 3/3/2011, 12:44

Milos je napisao/la:Vidim da si ti skenerom isao kroz modele. Ti bi bio zlata vredan ovim kompanijama koji se bave modelima. Ja nisam sa Bburagom takve analize pravio, nije me zanimalo, iskreno. Znam jednu stvar, da kada sam negde 2004-5 prvi put video MCH u 1:43, mislim na Mercedese W116, W107 i W115, ostao sam bez teksta, i odmah shvatio da se radi o necemu ozbiljnom, iako mi je vise glupo da koristim ovaj termin, odmah. Odmah mi je bilo jasno da to nije ovo sa cime sam se do sada susretao, rekoh sebi, tu nesto nije u redu. Zanimljivo je da sam tek posle reakcije saznao cenu. Do tada, najbolje sto sam video i imao, bio je Revell i Signature u 1:18. A kada sam prvi put i dobio MCH u 1:43, odmah mi je bilo jasno da oni vrede vise od ovoga sto imam, iako je u 1:18. Ne mislim finansijski, vec za ono, za sta i jesu namenjeni, da maksimalno predstavljaju odredjeni automobil iz odredjene epohe, po liniji, dimenzijama, boji karoserije i enterijera, detaljima. Tada sam i prestao da gledam na razmeru, to mi je postalo potpuno nebitno, i od tada mi je vazno da model sto je vise moguce predstavlja pravi automobil, ne da podseca, nego da predstavlja. Kolekcionarska i trzisna vrednost me ne zanima, jer i cackalice za zube se skupljaju, pa je i to kao neka kolekcija.

Ja sam prvi put vidio Minichamps na aerodromu - i ostao paf! tada sam odlučio odjebati 1/18 (Bburago, Solido i Majorette sam do tada uglavnom i imao) i skupljati 1/43 tog tipa. Međutim, onda sam vrlo brzo počeo surfati po netu - i otvorio mi se novi svijet 1/18-ica. Ma, sjećam se kad sam prvi puta vidio Lotus Esprit od Autoarta - civilizacijski iskorak.
nebeski
nebeski
Moderator
Moderator

Član od : 21.01.2010
Dob : 48
Grad Ustiprača, Višegrad, Dobro polje, Miljevina

[Vrh] Go down

1/18 Općenito vol. 2 - Page 6 Empty Re: 1/18 Općenito vol. 2

Postaj by Pero 3/3/2011, 12:46

nebeski je napisao/la:
Pero je napisao/la:dio te nesavršenosti koje spominje Boris su možda i zbog toga
što se većina modela moglo nabaviti u KIT varijanti.
volio sam te KIT varijante,naročito ako su imale decale.
U svakom slučaju par dana si prćkao po njima.

Rekao sam DIO i MOŽDA da opet ne bude što bi bilo da moja baba ima kotače.

Da, zanimljiva teza. Ja sam veliki dio ovoga što sam rekao o Bburagu i zaključio kroz "kitovanje" modela. Imao sam sedam - osam kit Bburaga, jer su kitovi jednom prilikom u prodavnici gdje sam nabavljao modele bili bitno jeftiniji od onih gotovih, pa su mi se više isplatili, a volio sam prčkati, tad sam se bavio i maketama tenkova i aviona.

Auuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu
Zamisli da AA dobiješ u kit-varijanti.
Morao bi da upišeš tečaj sastavljanja.
Znam koliko se Big zed namučio da rastavi i sastavi BMW čije su prozore uništile nježne ručice
na carini.
Pero
Pero
Počasni Moderator
Počasni Moderator

Član od : 20.01.2010
Dob : 77
Grad Zrak oli ti arija

[Vrh] Go down

1/18 Općenito vol. 2 - Page 6 Empty Re: 1/18 Općenito vol. 2

Postaj by Gost 3/3/2011, 12:53

Nebeski je sve rekao što i ja mislim...
Ako se netko našao napadnut, uvrijeđen, ili nešto treće, jako mi je žao, očito je uzeo stvari osobno.
A što se tiće načina sklapanja Bburago modela, vrlo vjerojatno je primjenjen takav način, kako bi se i Kit modeli mogli jednostavno sklopiti.
Pasalo nekome ili ne, kod mene i dalje važi ona sa Ciao...

Gost
Gost


[Vrh] Go down

1/18 Općenito vol. 2 - Page 6 Empty Re: 1/18 Općenito vol. 2

Postaj by Gost 3/3/2011, 13:26

Civilizacijski iskorak, pa odakle ti dodje covece!!!! Geeeeenijalno!!!!! Da, za AA kit bi covek trebao da poseduje ozbiljne tehnicke vestine.

Gost
Gost


[Vrh] Go down

1/18 Općenito vol. 2 - Page 6 Empty Re: 1/18 Općenito vol. 2

Postaj by Keza 3/3/2011, 13:31

Treba uzeti u obzir da je tehnologija tlačnog lijevanja aluminija i špricanja plastike logaritamski uznapredovala u zadnjih 20 - 30 godina. Danas imamo CNC strojeve koji rade sve što poželiš, u vrlo kratkom vremenu. U Catiji modeliraš što god hoćeš, surface-i se modeliraju samo tako, a poslije programiranje glodanja za izradu kalupa ide jako jednostavno u odnosu na nekadašnje metode izrade modela od gipsa, drveta itd. pa se iz njih radio kalup pa se poslije dorađivao itd. Danas CNC glodanjem se kalupi rade u stote, tolerancije su 0,01 mm.
Keza
Keza
Legenda Foruma
Legenda Foruma

Član od : 20.01.2011
Grad Zagreb

[Vrh] Go down

1/18 Općenito vol. 2 - Page 6 Empty Re: 1/18 Općenito vol. 2

Postaj by Pero 3/3/2011, 13:46

Milos je napisao/la:Civilizacijski iskorak, pa odakle ti dodje covece!!!! Geeeeenijalno!!!!! Da, za AA kit bi covek trebao da poseduje ozbiljne tehnicke vestine.


Ko Boris????

On je totalno sumnjiv.
Ostao na rodnoj grudi i ne plače za maticom.
Pero
Pero
Počasni Moderator
Počasni Moderator

Član od : 20.01.2010
Dob : 77
Grad Zrak oli ti arija

[Vrh] Go down

1/18 Općenito vol. 2 - Page 6 Empty Re: 1/18 Općenito vol. 2

Postaj by dmj 3/3/2011, 13:50

Milos je napisao/la:Vidim da si ti skenerom isao kroz modele. Ti bi bio zlata vredan ovim kompanijama koji se bave modelima. Ja nisam sa Bburagom takve analize pravio, nije me zanimalo, iskreno. Znam jednu stvar, da kada sam negde 2004-5 prvi put video MCH u 1:43, mislim na Mercedese W116, W107 i W115, ostao sam bez teksta, i odmah shvatio da se radi o necemu ozbiljnom, iako mi je vise glupo da koristim ovaj termin, odmah. Odmah mi je bilo jasno da to nije ovo sa cime sam se do sada susretao, rekoh sebi, tu nesto nije u redu. Zanimljivo je da sam tek posle reakcije saznao cenu. Do tada, najbolje sto sam video i imao, bio je Revell i Signature u 1:18. A kada sam prvi put i dobio MCH u 1:43, odmah mi je bilo jasno da oni vrede vise od ovoga sto imam, iako je u 1:18. Ne mislim finansijski, vec za ono, za sta i jesu namenjeni, da maksimalno predstavljaju odredjeni automobil iz odredjene epohe, po liniji, dimenzijama, boji karoserije i enterijera, detaljima. Tada sam i prestao da gledam na razmeru, to mi je postalo potpuno nebitno, i od tada mi je vazno da model sto je vise moguce predstavlja pravi automobil, ne da podseca, nego da predstavlja. Kolekcionarska i trzisna vrednost me ne zanima, jer i cackalice za zube se skupljaju, pa je i to kao neka kolekcija.

Recimo da pristajem povjerovati kako je osnovni odljev modela danas kod premium 1/18 bolji nego kod Buraga (iako su njihovi kalupi uglavnom bili fini po proporcijama), ali kod 1/43 to nerijetko nije slučaj, pa čak ni u premium segmentu tipa Neo, Minichamps, Norev. Uspoređivao sam neke novije Simce, Norev i Ixo, sa Corgijem i Dinkyem iz šezdesetih i stari su kalupi vjerniji, detaljnije se prikazuju žljebovi i utori koje današnji proizvođači ignoriraju i maskiraju decalima.
dmj
dmj
Legenda Foruma
Legenda Foruma

Član od : 23.01.2010
Dob : 53
Grad Zagreb

[Vrh] Go down

1/18 Općenito vol. 2 - Page 6 Empty Re: 1/18 Općenito vol. 2

Postaj by Gost 3/3/2011, 15:02

Vela je napisao/la:Treba uzeti u obzir da je tehnologija tlačnog lijevanja aluminija i špricanja plastike logaritamski uznapredovala u zadnjih 20 - 30 godina. Danas imamo CNC strojeve koji rade sve što poželiš, u vrlo kratkom vremenu. U Catiji modeliraš što god hoćeš, surface-i se modeliraju samo tako, a poslije programiranje glodanja za izradu kalupa ide jako jednostavno u odnosu na nekadašnje metode izrade modela od gipsa, drveta itd. pa se iz njih radio kalup pa se poslije dorađivao itd. Danas CNC glodanjem se kalupi rade u stote, tolerancije su 0,01 mm.

Uzeto u obzir. Sta vise, i jeste stvar u tome, upravo zbog tih razloga, modeli o kojima govorimo i jesu bolji od nekadasnjih. A kome je zelja da poseduje model sto verniji originalu, eto spasa. Kao i modeli koji su se nekada mnogo teze i primitivnije pravili, u tome je njihova car i lepota. Ali zamisli dvoje ljudi koji razgovaraju o tome; Jedan kaze da uziva u tome sto oni nisu bas savrseni, po kalupu, razmeri, boji, detaljima.... uopste u vremenu i tehnickim dostignucima kada su nastajali i kako su nastajali, da on bas u tome vidi svu lepotu tih modela i sveta ovoga uopste. Drugi, pak, govori o tome kako on uziva sto je tehnologija toliko uznapredovala, da je i on doziveo da ima modele o kojima je nekada sanjao, i to sa svim mogucim detaljima, u jako dobroj izradi blagodeti cnc masina i danasnje tehnologije, jer njemu je cilj da ima sto verniju kopiju pravog, a ne poluigracku sa kojom se on ne zadovoljava ( Nije lud, jednostavno ovaj drugi je takav covek po prirodi, sto je potpuno legitimno, barem u danasnja vremena kada je koje kakva perverzija legitimna ). Ljudi popili po pivo, k'o ljudi i rastali se. Zamisli, ko je u pravu? Niko. Ko je srecniji? Oboje. Sta vise vredi, u bilo kom smislu, i jednom i drugom? Bezvredno i najvrednije u isto vreme. Ali, sta bolje reprezentuje pravi automobil? Ako se radi, u ovom slucaju o automobilima? Ko bi pre sta odabrao, iskreno i posteno prema sebi? Nikakvi novci i cnc masine, ni Nebeski, ni ja, ni BBurago, ni CMC, ni eBay, niko, niko nije parametar osim nas samih sebi. Ko bi vise prvu varijantu, on je sledeci vladar ovog sveta, Dalaj fuckin' lama, i ja mu se pokoravam.

Gost
Gost


[Vrh] Go down

1/18 Općenito vol. 2 - Page 6 Empty Re: 1/18 Općenito vol. 2

Postaj by nebeski 3/3/2011, 15:05

dmj je napisao/la:
Milos je napisao/la:Vidim da si ti skenerom isao kroz modele. Ti bi bio zlata vredan ovim kompanijama koji se bave modelima. Ja nisam sa Bburagom takve analize pravio, nije me zanimalo, iskreno. Znam jednu stvar, da kada sam negde 2004-5 prvi put video MCH u 1:43, mislim na Mercedese W116, W107 i W115, ostao sam bez teksta, i odmah shvatio da se radi o necemu ozbiljnom, iako mi je vise glupo da koristim ovaj termin, odmah. Odmah mi je bilo jasno da to nije ovo sa cime sam se do sada susretao, rekoh sebi, tu nesto nije u redu. Zanimljivo je da sam tek posle reakcije saznao cenu. Do tada, najbolje sto sam video i imao, bio je Revell i Signature u 1:18. A kada sam prvi put i dobio MCH u 1:43, odmah mi je bilo jasno da oni vrede vise od ovoga sto imam, iako je u 1:18. Ne mislim finansijski, vec za ono, za sta i jesu namenjeni, da maksimalno predstavljaju odredjeni automobil iz odredjene epohe, po liniji, dimenzijama, boji karoserije i enterijera, detaljima. Tada sam i prestao da gledam na razmeru, to mi je postalo potpuno nebitno, i od tada mi je vazno da model sto je vise moguce predstavlja pravi automobil, ne da podseca, nego da predstavlja. Kolekcionarska i trzisna vrednost me ne zanima, jer i cackalice za zube se skupljaju, pa je i to kao neka kolekcija.

Recimo da pristajem povjerovati kako je osnovni odljev modela danas kod premium 1/18 bolji nego kod Buraga (iako su njihovi kalupi uglavnom bili fini po proporcijama), ali kod 1/43 to nerijetko nije slučaj, pa čak ni u premium segmentu tipa Neo, Minichamps, Norev. Uspoređivao sam neke novije Simce, Norev i Ixo, sa Corgijem i Dinkyem iz šezdesetih i stari su kalupi vjerniji, detaljnije se prikazuju žljebovi i utori koje današnji proizvođači ignoriraju i maskiraju decalima.

Začuđujuće, ali istinito! u 1/18 su jasnije stvari, napreduje se po tom pitanju sve više i više, ali izuzetaka ima itekako. Eno, onaj crni Audi 100, a recimo taj Solido, oni izvrsno skidaju proporcije modela, ali detalji su hmmm...
nebeski
nebeski
Moderator
Moderator

Član od : 21.01.2010
Dob : 48
Grad Ustiprača, Višegrad, Dobro polje, Miljevina

[Vrh] Go down

1/18 Općenito vol. 2 - Page 6 Empty Re: 1/18 Općenito vol. 2

Postaj by nebeski 3/3/2011, 15:09

Vela je napisao/la:Treba uzeti u obzir da je tehnologija tlačnog lijevanja aluminija i špricanja plastike logaritamski uznapredovala u zadnjih 20 - 30 godina. Danas imamo CNC strojeve koji rade sve što poželiš, u vrlo kratkom vremenu. U Catiji modeliraš što god hoćeš, surface-i se modeliraju samo tako, a poslije programiranje glodanja za izradu kalupa ide jako jednostavno u odnosu na nekadašnje metode izrade modela od gipsa, drveta itd. pa se iz njih radio kalup pa se poslije dorađivao itd. Danas CNC glodanjem se kalupi rade u stote, tolerancije su 0,01 mm.

Ali i u ovom slučaju osteje pitanje - koliko se doista neki proizvođač želi "heklati" s modelom i je li većina njih bira najbezbolniji (i najjeftiniji) put za produkciju modela. U Kini i dalje dosta toga rade ručno, jer je jeftinije platiti 50 ljudi nego pet dobrih "makina". Čak se i izrada kalupa i dalje često obavlja bez pomoći kompjutora, a dijelovi rade bez pomoći CNC-a.
nebeski
nebeski
Moderator
Moderator

Član od : 21.01.2010
Dob : 48
Grad Ustiprača, Višegrad, Dobro polje, Miljevina

[Vrh] Go down

1/18 Općenito vol. 2 - Page 6 Empty Re: 1/18 Općenito vol. 2

Postaj by Gost 3/3/2011, 15:19

dmj je napisao/la:
Milos je napisao/la:Vidim da si ti skenerom isao kroz modele. Ti bi bio zlata vredan ovim kompanijama koji se bave modelima. Ja nisam sa Bburagom takve analize pravio, nije me zanimalo, iskreno. Znam jednu stvar, da kada sam negde 2004-5 prvi put video MCH u 1:43, mislim na Mercedese W116, W107 i W115, ostao sam bez teksta, i odmah shvatio da se radi o necemu ozbiljnom, iako mi je vise glupo da koristim ovaj termin, odmah. Odmah mi je bilo jasno da to nije ovo sa cime sam se do sada susretao, rekoh sebi, tu nesto nije u redu. Zanimljivo je da sam tek posle reakcije saznao cenu. Do tada, najbolje sto sam video i imao, bio je Revell i Signature u 1:18. A kada sam prvi put i dobio MCH u 1:43, odmah mi je bilo jasno da oni vrede vise od ovoga sto imam, iako je u 1:18. Ne mislim finansijski, vec za ono, za sta i jesu namenjeni, da maksimalno predstavljaju odredjeni automobil iz odredjene epohe, po liniji, dimenzijama, boji karoserije i enterijera, detaljima. Tada sam i prestao da gledam na razmeru, to mi je postalo potpuno nebitno, i od tada mi je vazno da model sto je vise moguce predstavlja pravi automobil, ne da podseca, nego da predstavlja. Kolekcionarska i trzisna vrednost me ne zanima, jer i cackalice za zube se skupljaju, pa je i to kao neka kolekcija.

Recimo da pristajem povjerovati kako je osnovni odljev modela danas kod premium 1/18 bolji nego kod Buraga (iako su njihovi kalupi uglavnom bili fini po proporcijama), ali kod 1/43 to nerijetko nije slučaj, pa čak ni u premium segmentu tipa Neo, Minichamps, Norev. Uspoređivao sam neke novije Simce, Norev i Ixo, sa Corgijem i Dinkyem iz šezdesetih i stari su kalupi vjerniji, detaljnije se prikazuju žljebovi i utori koje današnji proizvođači ignoriraju i maskiraju decalima.

Dinky i Corgi su prave male VREDNOSTI iz sveta i epohe iz koje poticu, secam se tog Corgija, kao i Sikua, najskuplje i najlepse igracke koje su mi roditelji kupovali u inostranstvu, najkvalitetnije. Namena im je bila da se igram sa njima, sto sam i cinio. Neverovatno kakvo oko imas za te stvari, i meni se to nekada pricini, jer imam jos neki komad iz detinstva. Ovi premium znaju da zajebu sa sve masinam i tehnologijom. Ovde ja govorim o necemu potpuno drugom. Ja sam pravio sopstevenu analizu Ixo u 1:43, i zakljucio da frajeri nisu u skali, kao ni Norev, a naplacuju modele jos malo ce prestici Neo. To je, za mene, neozbiljno.

Gost
Gost


[Vrh] Go down

1/18 Općenito vol. 2 - Page 6 Empty Re: 1/18 Općenito vol. 2

Postaj by Gost 3/3/2011, 15:28

Pero je napisao/la:
Milos je napisao/la:Civilizacijski iskorak, pa odakle ti dodje covece!!!! Geeeeenijalno!!!!! Da, za AA kit bi covek trebao da poseduje ozbiljne tehnicke vestine.


Ko Boris????

On je totalno sumnjiv.
Ostao na rodnoj grudi i ne plače za maticom.

haha

Gost
Gost


[Vrh] Go down

1/18 Općenito vol. 2 - Page 6 Empty Re: 1/18 Općenito vol. 2

Postaj by nebeski 3/3/2011, 15:29

Ali, ljudi, oni još uvijek slikaju prava auta, pa na osnovu slika rade modele.
nebeski
nebeski
Moderator
Moderator

Član od : 21.01.2010
Dob : 48
Grad Ustiprača, Višegrad, Dobro polje, Miljevina

[Vrh] Go down

1/18 Općenito vol. 2 - Page 6 Empty Re: 1/18 Općenito vol. 2

Postaj by Gost 3/3/2011, 17:57

Mali plavi je napisao/la:Nebeski je sve rekao što i ja mislim...
Ako se netko našao napadnut, uvrijeđen, ili nešto treće, jako mi je žao, očito je uzeo stvari osobno.
A što se tiće načina sklapanja Bburago modela, vrlo vjerojatno je primjenjen takav način, kako bi se i Kit modeli mogli jednostavno sklopiti.
Pasalo nekome ili ne, kod mene i dalje važi ona sa Ciao...

daleko od tog da to uzimam licno ili da sam uvredjen.sve to stoji sto kazete,naravno da je danas makar kod 18-ki sve bolje,nema price.meni je bilo vazno utvrditi da smo ipak mi svi poceli negdje kod buraga,pa se s vremenom u nekom odredjenom pravcu razvijali.i da burago u svakoj od nasih kolekcionarskih prica ima neku ulogu.da nisu valjali,da ima bolje,nema price,sve je to tu.ali ipak,i dan danas,iako sam vec dosta godina daleko od tog,uzmem nekad u ruku neki burago model pa ga pregledam.i nije mi svejedan,koliko ruzan da god bio.

a sto se tice 43-ki,tu se slazem sa dinom,to je skroz druga baustela.nekad su bili ljepsi modeli,cnc i sve to na stranu.

evo,samo za primjer

stara dinky,alfa giulia ti

[You must be registered and logged in to see this image.]

i danasnji norev

[You must be registered and logged in to see this image.]

ili m4

[You must be registered and logged in to see this image.]

a.

Gost
Gost


[Vrh] Go down

1/18 Općenito vol. 2 - Page 6 Empty Re: 1/18 Općenito vol. 2

Postaj by Gost 3/3/2011, 18:17

'Bem ti, sad si me našao! Ove prve dvije su mi odavno na nišanu, i Dinkyjeva i Norevova Soccorso Stradale. Smile Meni epohe uopće ne igraju ulogu u odabiru, čak dapače, najljepše je imati oba svijeta da se vide te sitne, ali suptilne razlike.

Gost
Gost


[Vrh] Go down

1/18 Općenito vol. 2 - Page 6 Empty Re: 1/18 Općenito vol. 2

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

Stranica 6 / 40. Previous  1 ... 5, 6, 7 ... 23 ... 40  Next

[Vrh]

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.