DieCast18 | Large Scale Die Cast Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Ford Falcon XA Coupe Superbird by Biante (Autoart)

+4
studentt
dmj
Keza
nebeski
8 posters

Go down

Ford Falcon XA Coupe Superbird by Biante (Autoart) Empty Ford Falcon XA Coupe Superbird by Biante (Autoart)

Postaj by nebeski 26/2/2016, 17:28

Ford Falcon je internacionalno Fordovo ime, postojao je američki, južnoamerički, a postojao je i australski Falcon. U ovom slučaju govorimo o ovom potonjem, s tim da je u pitanju treća generacija, oznake XA, kojase proizvodila tek nepune dvije godine, obuhvaćajući godišta 1972. i 1973.

Za razliku od ranije dvije generacije Falcona, XA je bio prvi koji je dizajniran u Australiji i za australsko tržište, a kao i većina kasnijih Fordova u Australiji predstavlja na taj način svojevrsnu sintezu američkog i u manjim dozama britanskog dizajna, odnosno utjecaja europskog Forda (tada podijeljenog na dvije "ravnopravne centrale" u Engleskoj i Njemačkoj).

Osim klasičnog sedana, ime Falcon nosili su i kupe i karavan, a ime Falcon označavalo je jedan nivo motorizacije i opreme, dok su drugi bili Futura i Fairmont, što je klasična američka caka za tri automobila od jednog.

[You must be registered and logged in to see this image.]

Vratimo se mi kupeu, koji je nosio službenu oznaku Hardtop, iako kabriolet nije niti postojao. Smile Automobil impozantnih dimenzija - dug 4 metra i 80 centimetara, težak tonu i 600 kilograma. Pokretao ga je tzv. Cleveland V8 motor (tzv. "335") kojeg je američki Ford razvio 1970. godine, a australski se motor tek u detaljima razlikovao tek da bi dokazao polivalentnost američke konstrukcije. Australska varijanta nosila je naziv "302" (znači, po tradiciji oznaka zapremine u kubičnim inčima, što ispada oko 5000 kubika!), a Superbird je zapravo bio kruna čitave serije i zadnji model XA generacije, koji je rađen praktično tek tri mjeseca, od ožujka do svibnja 1973. Odlikovao se odabranim kombinacijama boja i specijalnim paketom opreme. Proizvedeno ih je manje od planiranih 750 komada, što ga čini jednim od danas najrjeđih australskih automobila svog vremena. Motor je razvijao 240 "konja", a mjenjač je bio ručni četiribrzinac smješten na podu. Najveći okretni moment bio je veći od 400 Nm, a maksimalna brzina oko 190 km/h. Od svih kombinacija boja (tri ponuđene) ova je bila i ostala najpopularnija, pa se tvornički tim Forda u Australiji odlučio trkaće Falcone obojati baš ovako.

[You must be registered and logged in to see this image.]

Autoart je odradio ovaj model za Biante, što je dakako njegova australska sestra - filijala, u najboljoj maniri u kojoj se inače rade australski modeli u 1/18. farbanje je odlično, kontrast polarno bijele i kosmički plave metalik boje je fenomenalan, a majstori su skinuli svaki pregib i nabor karoserije. Motor , farovi, kromirane površine, otvaranja, stakla, brisači...sve je na veoma visokom nivou, a bez daha ostavljaju fenomenalno izvedene felge. kako sam već spomenuo u najavi ovog modela, po mnogočemu se može po izradi usporediti sa svojim bliskim američkim rođakom Mustangom Mach 1.

[You must be registered and logged in to see this image.]

Znači, sjedala se ne pomjeraju, unutrašnjošću dominira tvrda plastika, ali vizualno je sve kako treba. Slično vrijedi i za prtljažnik. kao i kod svakog dobrog Autoarta ovdje imate sve što treba imati jedan sjajan die-cast model, ali nedostaje još "ono nešto" da vas ostavi totalno bez daha.

No, djeluje impozantno i sigurno da otvara apetit za još Australaca. Drukčijih, a opet tako podatnih automobila.

(nastavak slijedi)
nebeski
nebeski
Moderator
Moderator

Član od : 21.01.2010
Dob : 48
Grad Ustiprača, Višegrad, Dobro polje, Miljevina

[Vrh] Go down

Ford Falcon XA Coupe Superbird by Biante (Autoart) Empty Re: Ford Falcon XA Coupe Superbird by Biante (Autoart)

Postaj by Keza 26/2/2016, 18:37

Iako me auti, a jos manje modeli iz ovog dijela svijeta nikad nisu zanimali, sve vise upoznavanja s ovim modelima budi mi interesovanje u iste. Samo sto jos niti jedan u meni nije opalio onaj klik za ljubav na prvi pogled. Mislim da ce ovdje nakon ovih sjajnih detalja se kod mene dogoditi ljubav na drugi pogled
Keza
Keza
Legenda Foruma
Legenda Foruma

Član od : 20.01.2011
Grad Zagreb

[Vrh] Go down

Ford Falcon XA Coupe Superbird by Biante (Autoart) Empty Re: Ford Falcon XA Coupe Superbird by Biante (Autoart)

Postaj by dmj 26/2/2016, 19:31

Hardtop ovdje, kao ni inače u američkoj terminologiji, nema veze s kabrioletima, odnosno tvrdim krovovima za njih, nego je oznaka za automobil bez b-nosača.
dmj
dmj
Legenda Foruma
Legenda Foruma

Član od : 23.01.2010
Dob : 53
Grad Zagreb

[Vrh] Go down

Ford Falcon XA Coupe Superbird by Biante (Autoart) Empty Re: Ford Falcon XA Coupe Superbird by Biante (Autoart)

Postaj by studentt 26/2/2016, 21:48

da je malo promjeniti kut slikanja i okolinu reklo bi se da se radi o pravom autu.
odlican model

studentt
Pripravnik
Pripravnik

Član od : 21.03.2015
Dob : 41
Grad Dubrovnik

[Vrh] Go down

Ford Falcon XA Coupe Superbird by Biante (Autoart) Empty Re: Ford Falcon XA Coupe Superbird by Biante (Autoart)

Postaj by studentt 26/2/2016, 21:53

ce da bude nije ovo jos zavrseno

studentt
Pripravnik
Pripravnik

Član od : 21.03.2015
Dob : 41
Grad Dubrovnik

[Vrh] Go down

Ford Falcon XA Coupe Superbird by Biante (Autoart) Empty Re: Ford Falcon XA Coupe Superbird by Biante (Autoart)

Postaj by nebeski 26/2/2016, 22:03

dmj je napisao/la:Hardtop ovdje, kao ni inače u američkoj terminologiji, nema veze s kabrioletima, odnosno tvrdim krovovima za njih, nego je oznaka za automobil bez b-nosača.

Da, naravno. Zato sam i stavio smajli. Svejedno hvala na asistenciji.
nebeski
nebeski
Moderator
Moderator

Član od : 21.01.2010
Dob : 48
Grad Ustiprača, Višegrad, Dobro polje, Miljevina

[Vrh] Go down

Ford Falcon XA Coupe Superbird by Biante (Autoart) Empty Re: Ford Falcon XA Coupe Superbird by Biante (Autoart)

Postaj by Nedo 26/2/2016, 23:19

Model je za svaku pohvalu.
Nedo
Nedo
Moderator
Moderator

Član od : 20.01.2010
Dob : 60
Grad Sarajevo

[Vrh] Go down

Ford Falcon XA Coupe Superbird by Biante (Autoart) Empty Re: Ford Falcon XA Coupe Superbird by Biante (Autoart)

Postaj by Učitelj 27/2/2016, 07:45

Model oduševljava u svakom pogledu, maska, farovi, motorski prostor a posebno pleni (što je i u ovoj razmeri retko) realno smanjenje svih detalja.
Učitelj
Učitelj
Legenda Foruma
Legenda Foruma

Član od : 21.01.2010
Dob : 68
Grad Novi Sad

[Vrh] Go down

Ford Falcon XA Coupe Superbird by Biante (Autoart) Empty Re: Ford Falcon XA Coupe Superbird by Biante (Autoart)

Postaj by Gost 27/2/2016, 18:35

AA/Biante "down under" modeli su zaista kategorija za sebe, iako su nam 1/1 auti uglavnom nepoznanica, modeli su zaista fenomenalno odrađeni, svaki koji sam imao prilike vidjeti je zaista top. Imam negdje slike Holdena HT Sandman, modelčina i pol

Gost
Gost


[Vrh] Go down

Ford Falcon XA Coupe Superbird by Biante (Autoart) Empty Re: Ford Falcon XA Coupe Superbird by Biante (Autoart)

Postaj by Nedo 27/2/2016, 22:35

E da i ja koju konkretno kažem o ovom modelu. Model je odličan . Posebno privlaći boja na svim dijelovima modela a felge odrađene u istom fazonu su posebno dobre. Motor fenomenalan i zaista mu se nema šta zamjeriti. Unutrašnjost dobra ali.............satovi nisu na nivou modela. Ovo šta oni nazivaju satovima je zaista dno dna. Ovo je već davno prevaziđeno. Međutim ,model je toliko dobar da sam ove satove primjetio tek na slikama. Dakle,zamjerka stoji ali prolazi. Inaće model je zaista komad modela te to svojom veličinom ali i težinom u potpunusti opravdava. Tu su i moje slike a oduševljenost modelom će rezultirati nabavkom još kojeg sličnog modela.
[You must be registered and logged in to see this link.]
Nedo
Nedo
Moderator
Moderator

Član od : 20.01.2010
Dob : 60
Grad Sarajevo

[Vrh] Go down

Ford Falcon XA Coupe Superbird by Biante (Autoart) Empty Re: Ford Falcon XA Coupe Superbird by Biante (Autoart)

Postaj by nebeski 28/2/2016, 01:50

Namjerno sam stavio onu sliku unutrasnjosti pravog auta da se vidi da satovi i nisu bas toliko losi jer su i pravi skoro jednako bezvezni Smile

Ja sam htio postaviti jos svojih slika, ali sam igrom slucaja obrisao njih desetak, kasnije mi bilo mrsko ponovo slikati, jer sam znao da ces ti ionako postaviti svoje. Smile

P.S.

Je li ovo onaj carsaf na kojem suces pitu postao pozadina za modele? Smile
nebeski
nebeski
Moderator
Moderator

Član od : 21.01.2010
Dob : 48
Grad Ustiprača, Višegrad, Dobro polje, Miljevina

[Vrh] Go down

Ford Falcon XA Coupe Superbird by Biante (Autoart) Empty Re: Ford Falcon XA Coupe Superbird by Biante (Autoart)

Postaj by Nedo 28/2/2016, 08:50

Kod mene je "mlada" moderna. Pitu zna samo kupiti i pojesti.
Nedo
Nedo
Moderator
Moderator

Član od : 20.01.2010
Dob : 60
Grad Sarajevo

[Vrh] Go down

Ford Falcon XA Coupe Superbird by Biante (Autoart) Empty Re: Ford Falcon XA Coupe Superbird by Biante (Autoart)

Postaj by Učitelj 28/2/2016, 09:13

Podvozje je takođe na nivou, stvarno su se potrudili na ovom modelu. i na Falconu su mi felne vrh. Te stare felne su mi za koplje boje od bilo kojih današnjih, više duha i ljubavi je uloženo u njih. Smile
Učitelj
Učitelj
Legenda Foruma
Legenda Foruma

Član od : 21.01.2010
Dob : 68
Grad Novi Sad

[Vrh] Go down

Ford Falcon XA Coupe Superbird by Biante (Autoart) Empty Re: Ford Falcon XA Coupe Superbird by Biante (Autoart)

Postaj by Luckyboy 28/2/2016, 10:12

Odlican model, klasican AA, sa naglasenim detaljima, pruža sve ono na sta smo navikli kod klasicnih modela i jos malo vise.
Licno, nemam u planu nabavke ovaj model jer me model kao ni pravi auto ne radi.
Luckyboy
Luckyboy
Forumaš sa stažem
Forumaš sa stažem

Član od : 24.01.2010
Grad Belgrade

[Vrh] Go down

Ford Falcon XA Coupe Superbird by Biante (Autoart) Empty Re: Ford Falcon XA Coupe Superbird by Biante (Autoart)

Postaj by sime-x 29/2/2016, 11:36

vrhunski model thumb
jedno pitanje. da li je taj falcon poslužio za preradu u čuvenog Mad Max Interceptor?
gledajući zadnje i bočni kraj, reko bi da je. scratch
sime-x
sime-x
Forumaš
Forumaš

Član od : 03.06.2013
Dob : 50
Grad Velika Gorica

[Vrh] Go down

Ford Falcon XA Coupe Superbird by Biante (Autoart) Empty Re: Ford Falcon XA Coupe Superbird by Biante (Autoart)

Postaj by Nedo 29/2/2016, 11:42

sime-x je napisao/la:vrhunski model thumb
jedno pitanje. da li je taj falcon poslužio za preradu u čuvenog Mad Max Interceptor?
gledajući zadnje i bočni kraj, reko bi da je. scratch

U Mad maxu je korišten Ford Falcon XB Coupe (V8 351) iz 1973.
Nedo
Nedo
Moderator
Moderator

Član od : 20.01.2010
Dob : 60
Grad Sarajevo

[Vrh] Go down

Ford Falcon XA Coupe Superbird by Biante (Autoart) Empty Re: Ford Falcon XA Coupe Superbird by Biante (Autoart)

Postaj by Keza 29/2/2016, 11:44

sime-x je napisao/la:vrhunski model thumb
jedno pitanje. da li je taj falcon poslužio za preradu u čuvenog Mad Max Interceptor?
gledajući zadnje i bočni kraj, reko bi da je. scratch
Naravno. Oni sto vozi policija i Max kao policajac u uniformi u prvom dijelu su isti auto samo limuzina, a onaj sto vozi The Nightrider je coupe. I Maxov crni preradjeni V8 koji je pojavljuje kasnije ima bazu u ovome.
I ovo sto Nedo kaze, oni u filmu su XB, tj. iteracija od XA
Keza
Keza
Legenda Foruma
Legenda Foruma

Član od : 20.01.2011
Grad Zagreb

[Vrh] Go down

Ford Falcon XA Coupe Superbird by Biante (Autoart) Empty Re: Ford Falcon XA Coupe Superbird by Biante (Autoart)

Postaj by Nedo 29/2/2016, 11:56

Keza je napisao/la:
sime-x je napisao/la:vrhunski model thumb
jedno pitanje. da li je taj falcon poslužio za preradu u čuvenog Mad Max Interceptor?
gledajući zadnje i bočni kraj, reko bi da je. scratch
Naravno. Oni sto vozi policija i Max kao policajac u uniformi u prvom dijelu su isti auto samo limuzina, a onaj sto vozi The Nightrider je coupe. I Maxov crni preradjeni V8 koji je pojavljuje kasnije ima bazu u ovome.
I ovo sto Nedo kaze, oni u filmu su XB, tj. iteracija od XA

Nightrider vozi Holden HQ Monaro V8 iz 1972.

[You must be registered and logged in to see this link.]
Nedo
Nedo
Moderator
Moderator

Član od : 20.01.2010
Dob : 60
Grad Sarajevo

[Vrh] Go down

Ford Falcon XA Coupe Superbird by Biante (Autoart) Empty Re: Ford Falcon XA Coupe Superbird by Biante (Autoart)

Postaj by Keza 29/2/2016, 11:59

Nedo je napisao/la:

Nightrider vozi Holden HQ Monaro V8 iz 1972.

[You must be registered and logged in to see this link.]
Eto covjek uvijek nesto novo nauci thumb
Keza
Keza
Legenda Foruma
Legenda Foruma

Član od : 20.01.2011
Grad Zagreb

[Vrh] Go down

Ford Falcon XA Coupe Superbird by Biante (Autoart) Empty Re: Ford Falcon XA Coupe Superbird by Biante (Autoart)

Postaj by nebeski 29/2/2016, 12:15

XA je bio kratkotrajna prva serija, a prelaz na XB seriju bio je totalno lagan, malo pojačana šminka, snižena karoserija i dupli farovi...ali i to je išlo čak i laganije od laganog jer je XA serija imala takozvanu drugu fazu u kojoj su dupli farovi zamijenili jednostruke, tako da je vizualno jako teško razlikovati kasnu XA i ranu XB seriju, a pogotovo "četverooke" varijante. Tko bolje gleda zamijetit će razlike u materijalima maske i razlike u rešetkama i njihovom dizajnu, felgama i dvobojnim kombinacijama i tako to...

Naravno, baš kao i kod Amerikanaca, i Ford u Australiji nudio je mnogo opcija dodatne opreme i kastomizacije koje još više smanjuje razliku među modelima.
nebeski
nebeski
Moderator
Moderator

Član od : 21.01.2010
Dob : 48
Grad Ustiprača, Višegrad, Dobro polje, Miljevina

[Vrh] Go down

Ford Falcon XA Coupe Superbird by Biante (Autoart) Empty Re: Ford Falcon XA Coupe Superbird by Biante (Autoart)

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

[Vrh]

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.