DieCast18 | Large Scale Die Cast Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

TSM Noviteti

+8
miransnake
Pero
02 series
Luckyboy
Učitelj
dmj
Nedo
nebeski
12 posters

Stranica 6 / 6. Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6

Go down

TSM Noviteti  - Page 6 Empty Re: TSM Noviteti

Postaj by Rista 29/3/2016, 16:00

^^^&^^&^
Ja bih rekao i jedno i drugo. Pre je bilo malo robe iz Kine ali je bila barem trajna... i zastarela, sigurno. Sa druge strane sada imaš, recimo, kopiju mesec-dva starog smartfona za 10 procenata originalne cene, 85 posto originalnih mogućnosti - i verovatno originalnog porekla. Normalno, to je samo ilustracija.

Materijali: pre desetak dana su mi se žalili iz jedne naše firme koja se bavi alu i pe-ve-ce stolarijom kako garažna vrata koja su zimus ugradili u Sloveniji mogu da se zatvore samo ujutru i uveče, u toku dana potpuno zaglavljuju. Inače, proizvela ih je jedna nemačka fabrika u Bugarskoj, kao-poštujući potrebne standarde... Koji bi, po ovome, temperaturnu dilataciju od desetak stepeni smatrali preekstremnom.

Što se tiče modela sa jedne strane imamo kutije i stiropor - ne baš debeo, no ukoliko se primerak ne nalazi na samoj ivici gomile verovatno sasvim dovoljan. Sa druge strane brodski kontejner koji dugo stoji na suncu može da se zagreje i na osamdesetak stepeni oko površine.  Stiropor "pegla" nagle promene, no ukoliko je kontejner duže izložen opet dolazimo na interval od svega nekoliko do oko 80°C.
Rista
Rista
Pripravnik
Pripravnik

Član od : 17.09.2013
Dob : 39

[Vrh] Go down

TSM Noviteti  - Page 6 Empty Re: TSM Noviteti

Postaj by nebeski 29/3/2016, 17:03

Rista je napisao/la:^^^&^^&^
Ja bih rekao i jedno i drugo. Pre je bilo malo robe iz Kine ali je bila barem trajna... i zastarela, sigurno. Sa druge strane sada imaš, recimo, kopiju mesec-dva starog smartfona za 10 procenata originalne cene, 85 posto originalnih mogućnosti - i verovatno originalnog porekla. Normalno, to je samo ilustracija.

Materijali: pre desetak dana su mi se žalili iz jedne naše firme koja se bavi alu i pe-ve-ce stolarijom kako garažna vrata koja su zimus ugradili u Sloveniji mogu da se zatvore samo ujutru i uveče, u toku dana potpuno zaglavljuju. Inače, proizvela ih je jedna nemačka fabrika u Bugarskoj, kao-poštujući potrebne standarde... Koji bi, po ovome, temperaturnu dilataciju od desetak stepeni smatrali preekstremnom.

Što se tiče modela sa jedne strane imamo kutije i stiropor - ne baš debeo, no ukoliko se primerak ne nalazi na samoj ivici gomile verovatno sasvim dovoljan. Sa druge strane brodski kontejner koji dugo stoji na suncu može da se zagreje i na osamdesetak stepeni oko površine.  Stiropor "pegla" nagle promene, no ukoliko je kontejner duže izložen opet dolazimo na interval od svega nekoliko do oko 80°C.

Ulazna vrata na mojoj zgradi, znači PVC varijanta, ljeti nabubre od direktnog sunca (od jedan popodne pa sve do sedam i po' navečer) toliko da se otvaraju uz prasak, ako ih uopće i otvoriš. Djelomično je kriva i sama konstrukcija vrata bez mnogo vertikalnih elemenata, pa je širenje materijala još izraženije.

Na firmi su mi vrata od nekakvog metala, pa opet isto. Jednostavno se jako teško otvaraju kad je vruće, pogotovo kad je sunce direkt u njih. Toiliko o utjecaju sunca.

Naravno, zaboravlja se i da guma, odnosno dihtunzi od gume također "rade" po visokoj temperaturi.

Međutim, kada govorimo o širenju materijala kod modela, kako se neće primijetiti dilatacija ili opet nekakvo skupljanje materijala ako govorimo o osamnaest puta manjim dimenzijama? I sami znamo da mi kolekcionari - picajzle gledamo u milimetar! Smile



nebeski
nebeski
Moderator
Moderator

Član od : 21.01.2010
Dob : 48
Grad Ustiprača, Višegrad, Dobro polje, Miljevina

[Vrh] Go down

TSM Noviteti  - Page 6 Empty Re: TSM Noviteti

Postaj by Keza 29/3/2016, 17:22

nebeski je napisao/la:

Međutim, kada govorimo o širenju materijala kod modela, kako se neće primijetiti dilatacija ili opet nekakvo skupljanje materijala ako govorimo o osamnaest puta manjim dimenzijama? I sami znamo da mi kolekcionari - picajzle gledamo u milimetar! Smile



Dobra ova Laughing
Keza
Keza
Legenda Foruma
Legenda Foruma

Član od : 20.01.2011
Grad Zagreb

[Vrh] Go down

TSM Noviteti  - Page 6 Empty Re: TSM Noviteti

Postaj by Rista 29/3/2016, 17:30

Onda je i "rad" materijala 18 puta manji. Wink Mada - da, već je reč o takvoj preciznosti da se mora razmišljati i o novim uslovima dostave i čuvanja.

Što se vrata tiče u teoriji treba predvideti adekvatne zazore a onda njihov efekat ublažiti zaptivkama (gumom, sunđerom), mada se skoro svaka mogu lako popraviti (recimo podešavanjem šarki). I plastična skoro uvek imaju metalni ram koji ide kroz profile, a horizontalni elementi ne ginu, tako da nisam siguran koliko bi tu vertikalne prečke pomogle.
Rista
Rista
Pripravnik
Pripravnik

Član od : 17.09.2013
Dob : 39

[Vrh] Go down

TSM Noviteti  - Page 6 Empty Re: TSM Noviteti

Postaj by nebeski 29/3/2016, 17:31

Keza je napisao/la:
nebeski je napisao/la:

Međutim, kada govorimo o širenju materijala kod modela, kako se neće primijetiti dilatacija ili opet nekakvo skupljanje materijala ako govorimo o osamnaest puta manjim dimenzijama? I sami znamo da mi kolekcionari - picajzle gledamo u milimetar! Smile



Dobra ova Laughing

Pa zar nije tako? Smile
nebeski
nebeski
Moderator
Moderator

Član od : 21.01.2010
Dob : 48
Grad Ustiprača, Višegrad, Dobro polje, Miljevina

[Vrh] Go down

TSM Noviteti  - Page 6 Empty Re: TSM Noviteti

Postaj by Keza 29/3/2016, 18:11

Pa jest Wink
Keza
Keza
Legenda Foruma
Legenda Foruma

Član od : 20.01.2011
Grad Zagreb

[Vrh] Go down

TSM Noviteti  - Page 6 Empty Re: TSM Noviteti

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

Stranica 6 / 6. Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6

[Vrh]

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.