Interesantni modeli u 1/43

Stranica 1 / 6. 1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

Prethodna tema Sljedeća tema Go down

Interesantni modeli u 1/43

Postaj by Gost on 29/3/2011, 22:55

evo vam sad.pa recite da spavamo.mi samo brojimo silne modele Very Happy htio bih da ovdje zajedno pokazemo sta sve ima u 1/43,onako pregledno,bez puno teksta,ali zato vise slika.iako vam zavidim na dosta modela u 1/18,koji u nasoj velicini nisu odradjeni ili ne zadovoljavajuce,ipak je u nasoj mjeri daleko veci izbor normalnih,civilnih,narodnih auta.da ne pricam puno,pocnimo.prvo par iz riserva privata.slike cu stavljati bez nekod vrijednovanja ili vaznosti,kako vam padne grah,tako reci.ostale kolege su naravno rado pozvani da sudjeluju u temi.

pocecu sa dva,gdje znam da se esteta i kaot na njih isto tako pale

Very Happy

champion france porsche 917 k

amr amg 500 sl

dinky france ferrari 250 gt

solido lancai flaminia

herpa testarossa

gama opel omega gt

tekno e-type

corgi mini countryman

eto,pa cu sutra dalje.neko me zezno s promjenom vremena Very Happy

a.

Gost
Gost

[Vrh] Go down

Re: Interesantni modeli u 1/43

Postaj by Pero on 29/3/2011, 23:03

Vidi ti njega..............................
Pa nismo mi bebe pa da nam pokazujete sličice.

a nismo ni senilni......
Znamo i da ti znaš dobre priče
Pero
Počasni Moderator
Počasni Moderator

Član od : 20.01.2010
Dob : 70
Grad Zrak oli ti arija

[Vrh] Go down

Postaj by nebeski on 29/3/2011, 23:21

Jes'! Daj nam i malo teksta, lijenčino! Smile

Herpina Testarossa i danas prolazi kao premium.

Moderator
Moderator

Član od : 21.01.2010
Dob : 42
Grad Ustiprača, Višegrad, Dobro polje, Miljevina

[Vrh] Go down

Postaj by dmj on 29/3/2011, 23:37

Meni danas na pameti samo ovo, pošto sam sinoć nešto malo pisuckao o pravom autu. Firma je EMC, vozilo Brooke Swan Car iz 1910. Hrvatski rečeno, new entry na mojoj wish listi... Very Happy

[You must be registered and logged in to see this image.]

dmj
Legenda Foruma
Legenda Foruma

Član od : 23.01.2010
Dob : 47
Grad Zagreb

[Vrh] Go down

Postaj by Gost on 29/3/2011, 23:49

dmj je napisao/la:Meni danas na pameti samo ovo, pošto sam sinoć nešto malo pisuckao o pravom autu. Firma je EMC, vozilo Brooke Swan Car iz 1910. Hrvatski rečeno, new entry na mojoj wish listi... Very Happy

Iskreno... totalno ludilo...
Da tog labuda netko napravi u 1/18, i još da ima i perje po sebi, odmah bi ga kupio...
lol!

Gost
Gost

[Vrh] Go down

Postaj by Gost on 30/3/2011, 07:27

bizarno,nema sta Very Happy

hajd jedna pricica.
kad je ferdinand porsche posao u penziju,bila je velika proslava sa puno gostiju.na toj proslavi su penzioneru urucili porsche 917 panamera u 1/1,kao jedini ikad proizveden,a gostima po model u 1/43.svaki je bio numeriran,s datumom i izgraviranim autogramom spomenutog penzionera.

model je rucno radjen kod porschea, i s tim je jedini ikad od porschea proizveden model.napravljeno je nekih 1400 modela.nije sad nesto pretjerano precizan,vidi se da su ga kovaci kovali Very Happy

a.

Gost
Gost

[Vrh] Go down

Postaj by Gost on 30/3/2011, 07:40

meni jedan od najdrazih modela uopste,stari tekno scania cr 76 autobus,prilicno tezak za naci.ja sam u toku nekoliko godina skupio cetiri komada.postoji nekoliko izvedbi,ovaj narandzasti na slici je osnovni model.

u istu kategoriju spada i ovaj od dinky toys,mercedes bus

jedan od modela koji me je jako obradovao,kad sam ga dobio,bila je volga.vidjale su se kod nas,dok sam bio djete,i bile su uvijek nekako interesantne,s jedne strane sto su odudarale od standardnog provincijalnog kolorita koji se sastojao od fice,zastave 101 i renoa 4.

a.

Gost
Gost

[Vrh] Go down

Postaj by Pero on 30/3/2011, 08:29

Dobro jutro....

Ja bih nešto da pitam.
Ozbiljno,bez niskih pobuda,provokacija i sličnih stvari.
Ja znam tebe ti znaš mene znaš i moju kolekciju.

1:43 volim i kupujem ih kad ih vidim.
Znači protiv toga mjerila nemam ni zrnca protiv.
Stoje uz bok 1:18.
Kao i svaki drugi autić iz bilo kojeg mjerila ako je dobro napravljen.

Ali....................................

Gledajući Corgi mini.Tekno Jaguar,Solidovu Lanciu oni kod mene ne izazivaju
nikakvu želju da ih kupim u većem broju i da me oduševe.
Ipak smatram da bi svako trebao imati dva tri komada u svojoj kolekciji.Jel glupo je nešto hvallti ili kuditi ako nemaš.

Po meni grubo napravljeni modeli i da ih danas neko počne proizvoditi
modele takvog izgleda mislim da bi ih svi popljuvali.
Znaš da imam par komada koji danas dostižu cijenu blizu 100 eura ali ja
nikad ne bih dao te pare za njih,niti vidim zašto toliko koštaju.

Da li koštaju samo zato što su rijetki i više se ne proizvode ili se plaća taj
"šarm" kojeg više nema.O tom "šarmu" sam dosta slušao ali ga ne osjećam.

Kod 1.6x mi je sitauacija sasvim drugačija.
Stari modeli MBTX bili su daleko bolje napravljeni od današnjih i već tu razumijem da im se nabija cijena.

1:24 ....slično kao kod 1:43 neki Buragovi modeli već dostižu solidnu cijenu.
I sad tu opet baš ne razumijem.Auti iz iste serije a cijene od 10 eura pa do
blizu 100.Zašto???
Jedini razlog vidim u fanovima i zaljubljenicima 1:1.

Ako se 1:18 budu proizvodile i dalje možda će jedan stari burago ili Anson
postići veću cijenu od AA bez obzira na svoju sirovost i što ih danas gledamo sa visokog.

Ima tu i jedna mala anegdota.
Jedan kolega kupio je i donio kod mene seriju Penny modela.
Njegov komentar je bio:Da mi je to neko kupio kao klincu bacio bi mu ih u glavu,, a sad sam ih masno platio.

Sad što je to u pitanju sentimentalnost,neki novi pogledi to ne znam ali mislim da znam ko je taj kolega pa ću ga pitati.
Možda je u pitanju i to što te modele danas više niko ne proizvodi.
Osobno više me obraduje jedan jedan Revallov Ponton nego neki prosječni
Mercedes od AA.Dakle zanima me više model nego proizvođač.

Dakle ovo su moja razmišljanja i ne želim da izazovem buru nego objašnjenje i bistrenje tih pojmova.
Pero
Počasni Moderator
Počasni Moderator

Grad Zrak oli ti arija

[Vrh] Go down

Postaj by dmj on 30/3/2011, 09:42

To nije dizanje bure nego postavljanje različitih pitanja i davanje različitih odgovora... Evo jednog primjera na slici iz Amirove kolekcije:

Ovo je meni očigledan primjer zašto više volim stare modele, iako se mora napomenuti da uspoređujemo vrhunski stari model s novinskim novim. Za mene stari Dinky predstavlja mnogo bolju sliku Commodorea od novog magazinca. Linije i pregibi karoserije izvučeni su kalupom, neproporcionalno naglašeni, no u mom oku to daje stvarnu sliku pravog automobila, što preplitki utori i linije na novom modelu, podebljani decalima, naprosto ne čine. Novi model od pretjranog bježanja u detalje sakriva esenciju auta, stari je čistoćom forme otkriva. Ovdje je riječ o istom omjeru pa je usporedba lakša, no ja isti dojam imam kada stavim Schuco u 1/66 i Revell u 1/18 – Schuco meni vjernije dočarava stvarni Commodore. Novi su kalupi možda vjernije proporcioniranih detalja, ali naše oči i mozak iza njih naprosto ne funkcioniraj na taj način, ne smanjuju stvari identičnim proporcioniranjem. Na ovoj slici jedan je model dvadesetak puta tržišno vredniji od drugog, još sam i malo rekao, to je svakako velikim dijelom zbog rijetkosti, no ja uopće nemam dilema da bih za Dinky platio ne dvadeset, ali svakako nekoliko puta više nego za novinski model, i da bih njime bio i toliko zadovoljniji.

dmj
Legenda Foruma
Legenda Foruma

Grad Zagreb

[Vrh] Go down

Postaj by nebeski on 30/3/2011, 10:36

Da dodam - uzmi 1/18 model i hukni u njega da bi stvorio "maglu" - dobit ćeš jači dojam pravog auta, jer će ti se sjajni dijelovi matirati, crni dijelovi posiviti, a pregibi karoserije dobiti dodatnu trodimenzionalnost. Onu trodimenzionalnost o kojoj govoriš kada spominješ stari Commodore, a što sam i ja primijetio da Revell u 1/18 nema.

Stvar je, kao što i ti kažeš, u tome da često mnoštvo detalja odvlači pažnju oku i neke važne linije padaju u drugi plan. Ipak je drugačije kada imaš pravo auto i puno puta umanjeni auto. Jednostavno, ni prelamanja svjetlossnog snopa sa svih tih detalja i odbijanje danjeg ili vještačkog svjetla nisu ista na 1/1, 1718 ili 1/43. Plus ipak različite debljine laka, linija, brisača. Jednostavno, oko je na velikom iskušenju.

To sam već spominjao kod Solida, njihovi sivi prototipski odljevi u 1/18 koje često izlažu prije ubacivanja modela u proizvodnju su fenomenalni. Kad sam vidio njihov odljev za Renault 12 to je bio taj auto, ta linija apsolutno skinuta, obline s boka, dizanje, spuštanje, dubiina maske i farova - ali kad su došli detalji i farba - sve se poništilo. No, kad zamagliš auto, kada je hladno, svojim toplim dahom - i poništiš "kakofoniju" boja - voila!

Moderator
Moderator

[Vrh] Go down

Postaj by Gost on 30/3/2011, 11:12

Da li koštaju samo zato što su rijetki i više se ne proizvode ili se plaća taj
"šarm" kojeg više nema.O tom "šarmu" sam dosta slušao ali ga ne osjećam.

Kada sam pisao o poredjenju modela i takvim temama uopste, upravo sam na ovakve stvari i mislio. Nije rec sta koliko kosta, sta kome vredi ili ne, smatram samo da su danasnji proizvodjaci oisli mnogo dalje u proizvodnji modela. Opet, meni je navaznije da model koliko god je to moguce, reprezentije, a ne podseca na pravi automobil. Smatram, takodje, da je druga krajnost od ove, modeli ABCa i nekih firmi koje svoje modele u 43 naplacuju po 250-500 eura. Ne mislim da bilo sta na njima vredi te novce, osim izbora modela i ultra limitiranih serija. Za mene je, sto se tice i 18 i 43, zlatna sredina AA, MCH, Revell, Spark, Neo, Otto.... Nekako mi je to najpostenije, iako su svi podigli cene, iz dobro poznatih svetskih okolnosti.

Gost
Gost

[Vrh] Go down

Postaj by Gost on 30/3/2011, 13:01

Moj staž kolekcionara die-casta ne seže tako daleko u prošlost kao kod nekih od vas, iako sam skupljao sve i svašta i znam da su autići bili samo logičan slijed. Ipak, kako mi urednost, metodičnost i čista logika nalažu Laughing , sva memorabilija je uredno posložena i na svojem mjestu i potvrđuje kako je svaki od tih izleta bio pravi put da na kraju dođem i do ovog hobija. Također, moram naglasiti da sam imao sreću da sam već u samim počecima i prvim susretima s modelima odabrao smjer koji me ponajviše veseli, te sam siguran da ga neću drastičinije mijenjati u budućnosti. Ovdje se je povukla rasprava o kojoj je već dulje vrijeme razmišljam, a tiče se filozofije sakupljanja svakoga od nas ponaosob.
Činjenica je da se različita mjerila ne mogu često međusobno uspoređivati, a da bi ta usporedba bila sto posto poštena prema svakome od njih. Stoga sam mišljenja da isključivi kolekcionari jednog mjerila ne mogu sasvim ispravno razumjeti filozofiju onoga drugoga, njima nezanimljivoga mjerila. Mislim da tu i je najveći problem u komunikaciji i da upravo tu leži sjeme koje je onda čest povod raspravama. Nažalost, najveća nesreća je što je jedna takva rasprava potekla od nekoga tko uopće nema dubljeg interesa u sakupljanju ili bilo kakve želje za usavršavanjem od golog gomilanja modela i lovljenja broja, pritom stalno pokušavajući osvijestiti sve nas kako smo glupi i ne vidimo ono što on vidi. Jednom je moralo puknuti i dovesti do podjele, koja je u konačnici, iako mi je ponekad iz već navedenih razloga žao što se dogodila, bila možda i jedino rješenje.
No a se vratim na temu.. Kako sam igrom slučaja nekoliko posljednjih godina imao puno slobodnog vremena, mogao sam se posvetiti detaljnom istraživanju ovog hobija, te je kroz moju bazu podataka i ruke uspjela proći velika masa podataka i mnoštvo modela u svim skalama, moram reći da se svakim novim otkrićem i susretom s novim modelima potvrđuje upravo ovo o čemu sam govorio u početku.
Kako ste već i sami zaključili, u mojoj kolekciji su, u većoj ili manjoj mjeri, zastupljena gotovo sva standardna mjerila, a modeli su u rasponu od najnovijih do onih stare škole.
Zato, mislim da mogu razumjeti filozofiju sakupljanja svakoga od vas, kao i fascinaciju onime što na pojedinca ostavlja njegova omiljena skala. Tako mogu shvatiti Štrumfovu zaluđenost maticama kotača na CMC-ovom modelu, Nebeskovljevu ( čak mu je i nick teško posvojiti Smile) težnju za savršenom interpretacijom, 002 Series-ovo pobožno sakupljanje BMW –ovih rijetkih, ponekad nepreciznih hand –builtova, Dinino i Amirovo njegovanje klasičnog, kao i Sinijevo obožavanje malih jedva prepoznatljivih modela. Mogu shvatiti svaku od tih devijacija jer sam i sam pokupio dijelove svake od njih i u tom smjeru i gradim svoju kolekciju.
Deda je već spomenuo, u razgovoru neku večer sam njemu i Hemiju rekao kako sam u duši ipak rođeni 43-ojkaš, ali sa značajnijim odmakom na manja i nešto manjim na veća mjerila. Zašto? Jednostavno, ogledavajući Kyoshov model Miure u 1:18 nisam ostao ništa više fasciniran nego nešto kasnije prevrčući po rukama, Politoysov model iste te Miure. Teško mi je bilo njemu i Hemiju objasniti zašto je to tako, ali jednostavno, ta dva modela ja doživljavam na različite načine i nemoguće je racionalno objasniti zašto veću toplinu osjećam dok u ruci držim Politoysovu igračku. Moram nadodati da sam ovdje i od Kyosha malo više očekivao.
Ako pak govorimo o šarmu starih modela, mislim da se njega ne može naučiti, netko ga osjeća, a netko ne i to je u redu. Cijena je pak individualna stvar i ovisi o afinitetima svakoga od nas i koliko je svaki od nas voljan nešto toliko platiti. Iako je već puno puta bilo riječi na tu temu, isplativost i ovaj hobi (ili bilo koji hobi uopće) nejdu zajedno pod ruku i točka. Čim razmišljaš o isplativosti, tu se nameću sasvim drugačiji aspekti, a čarolija samog hobija se gubi. Ja nisam imao sreće živjeti u doba kad je Solidova Flaminia koštala dvadesetak kuna, pa sad ukoliko želim uživati u njoj, njezinim jednostavnim linijama i prekrasnim kotačima na granici igračke i modela, moram izdvojiti pozamašnu sumu.
C’est la vie.

Gost
Gost

[Vrh] Go down

Postaj by Gost on 30/3/2011, 13:09

Amen!

Gost
Gost

[Vrh] Go down

Postaj by Učitelj on 30/3/2011, 16:05

I još jednom, Amen!

Ajmo mi lepo skupljati šta nam srcu i oku drago a novčano moguće.
I neka nas još dugo drži zaluđenost prema njegovom visočanstvu, automobilu.
Učitelj
Legenda Foruma
Legenda Foruma

Dob : 62
Grad Novi Sad

[Vrh] Go down

Postaj by nebeski on 30/3/2011, 17:48

Može, apsolutno prihvaćeno, samo mi nemojte ni slučajno probati u budućnosti spočitati da količinski (energijom, emocijama, čime već) vi više osjećate Politoysove Miure, nego što ja (u istoj mjernoj jedinici, ako postoji) osjećam Kyoshovu Miuru - i sve će biti u najboljem redu. Slobodan sam reći da se ponekad može iščitati, možda i posve benigni i nenamjeran, pokušaj da se ljubav ka (pogotovo starijim) 43-icama digne na nivo umjetnosti, dok je nabavka novih 1/18-ki nešto sasvim drugo. Naravno, dok se bavim ovim "sportom", pa i nakon njega, branit ću mišljenje da razlike nema i ne smije biti.

To, uostalom, ide uz duh Discovog teksta. Svatko ima svoju opsesiju, na kraju krajeva, nije to samo s autićima, nego i sa ženama, sportovima, filmovima, muzikom, literaturom.

Iskreno, ponekad mi se znate usrati u ćeif sa tim "i can see, i can feel only on little ones" kada je tema neka odlična ( i, zašto ne reći, skupa) 1/18-ka. To ga dođe kao da u temi o Bo Didleyu netko uleti i kaže - jebiga, Van Halen je bolji gitarist. Ili obratno, votever.

Barem od mene nikad niste u temi o 1/43 mogli pročitati "ma da, dobar je, ali samo da je u 1/18. Ovako mi nije nimalo zanimljiv"

Tko pronađe takvu moju rečenicu na bilo kojem od dva foruma od mene dobiva model po želji.

Moderator
Moderator

[Vrh] Go down

Postaj by Gost on 30/3/2011, 18:27

sve to vase stoji,i nema se sta ni dodati.moj princip kod skupljanja je,kao sto sam na drugim mjestima vec spominjao,SVAKO KAKO MU VOLJA. sve dok ne pocne dividirati u bolje i losije,jace i slabije,bogatije i manje bogate,itd.ko s tim pocne,nije razumio o cemu se radi.i glup je ko tocak.eto vam sad Very Happy

ono sto je zejlko negdje u po treada spomenuo,da stari modeli ne dostizu razinu kvaliteta kao ovi novi,stoji,nema sta.ali je meni kao kolekcionaru starijih modela nevazno jel ima retrovizore ili ne.ili da li je sve pod konac.nevazno mi totalno.dino je to vec spomenuo na primjeru mog opela(koji je u losem stanju),ja kao argumentaciju uvijek navodim märklin mercedes 190 sl cabriolet

meni jedan od najljepsih modela,kad se gleda na skidanje oblika i proporcija karoserije.

a evo isti od minichamps.ja bih po osjecaju dao jedno 10 ovih minichamps za jedan ovaj märklin.

Gost
Gost

[Vrh] Go down

Postaj by Siniweb on 30/3/2011, 18:37

Dobro je da imamo razlicite ukuse. Tim putem uvijek se nesto novo vidi i nauci.

Kako sam jedno vrijeme skupljao i 1:43, uzimao sam dosta toga, no ovo je jedan jedini Sabra Cragstan model koji sam uspio naci:

Stanje boje je ocajno, ali model je potpuno kompletan i bez pukotina, i bas kao takav mi je posebno drag. Ovaj model niti vrijedi niti je detaljan, ali opet ima svoju pricu i povijest sa mnom.

Zadnja promjena: Siniweb; 30/3/2011, 18:50; ukupno mijenjano 1 put.
Siniweb
Forumaš
Forumaš

Član od : 30.01.2010

[Vrh] Go down

Postaj by nebeski on 30/3/2011, 18:42

azraelcars je napisao/la:

meni jedan od najljepsih modela,kad se gleda na skidanje oblika i proporcija karoserije.

a evo isti od minichamps.ja bih po osjecaju dao jedno 10 ovih minichamps za jedan ovaj märklin.

E, jeb'o ja mater ako ste vi normalni!

Very Happy Very Happy Very Happy

Hajd' da si rekao ne bih mjenjao Minichampsa za Marklina, ali jok, nego odma' DESET!

Moderator
Moderator

[Vrh] Go down

Postaj by dmj on 30/3/2011, 18:45

Ja bogami ne bih mijenjo deset Minichampsa za Marklina, nego ih prodao devet i kupio i Marklina i štošta drugo tim parama... Very Happy

dmj
Legenda Foruma
Legenda Foruma

Grad Zagreb

[Vrh] Go down

Postaj by Gost on 30/3/2011, 19:00

Neznam, ja moram priznati, da mi netko poklanja i da ne gledam vrijednost pojedinog modela, uzeo bih definitivno minichamps. Možda je zbog toga što se nikad kao klinac nisam igrao ovakvim modelima, jer kad sam ja bio mali, već su bili burago 1:43 u điru. Ja više volim da mi je autić što bliži originalu, a meni bliže izgleda mionichamps. Iako ne kažem da nemam visoko mišljenje o starijim modelima, volim ih pogledati i malo "prostudirati" kad ih drugi kolege pokažu, ali nekako, jednostavno mi ne idu u moju kolekciju, nisam baš zagrižen za njih.

Gost
Gost

[Vrh] Go down

Postaj by Pero on 30/3/2011, 19:04

dmj je napisao/la:Ja bogami ne bih mijenjo deset Minichampsa za Marklina, nego ih prodao devet i kupio i Marklina i štošta drugo tim parama... Very Happy

Možda bi ti ostalo za ćevape i pivce,
Pero
Počasni Moderator
Počasni Moderator

Grad Zrak oli ti arija

[Vrh] Go down

Postaj by Gost on 30/3/2011, 19:16

pa,ako bi dobio po 20 za minichamps,bilo bi to tu negdje.mozda jos pivce povrh tog Very Happy

a evo jos bolji primjer

dinky 23 b,auto union.za ovaj bi dao mozda i vise od deset Very Happy

a.

Gost
Gost

[Vrh] Go down

Postaj by Pero on 30/3/2011, 20:54

Ja ipak ostajem na devet AA i jednog Marklina.
Još malo pa ću kod Sv.Petra.
I da mi kaže:Matori puno mi skladište Marklina,što nisi mogao donjeti
nešto malo novije.
Pero
Počasni Moderator
Počasni Moderator

Grad Zrak oli ti arija

[Vrh] Go down

Postaj by nebeski on 30/3/2011, 20:56

Pero je napisao/la:Ja ipak ostajem na devet AA i jednog Marklina.
Još malo pa ću kod Sv.Petra.
I da mi kaže:Matori puno mi skladište Marklina,što nisi mogao donjeti
nešto malo novije.

rtfm haha

Moderator
Moderator

[Vrh] Go down

Postaj by Gost on 30/3/2011, 22:10

Barem od mene nikad niste u temi o 1/43 mogli pročitati "ma da, dobar je, ali samo da je u 1/18. Ovako mi nije nimalo zanimljiv"

Apsolutna istina,vec godinama na forumiima. Ne branim Borisa, niti ima potrebe za tim, ali ovo je ISTINA, sto nije bio slucaj sa nekoliko ljudi. Ko bre tebe majstore pita sta je zanimlivo, a sta nije. Ne vidim potrebe za takvim glupim, da glupim, komentarima. Licno, nikada ne komentarisem ono sto me ne zanima, jer je nekome to nesto najlepese i najvrednije, i sto bih ja nekome to kvario? Nemam, naprosto, prava, ko sam na kraju, to ja? Kada me ne zanima, jednostavno cutim.

Gost
Gost

[Vrh] Go down

Postaj by Sponsored content

Sponsored content

[Vrh] Go down

Stranica 1 / 6. 1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

Prethodna tema Sljedeća tema [Vrh]

- Similar topics