Mazda CX-5 by neki kinezi

Stranica 2 / 2. Previous  1, 2

Prethodna tema Sljedeća tema Go down

Re: Mazda CX-5 by neki kinezi

Postaj by nebeski on 22/2/2016, 18:58

dmj je napisao/la:Taman propuštam komentirati ovaj model, kad mi ga eno na parkingu za ovaj tjedan, u 1:1, samo u onoj karakterističnoj Mazdinoj metalik crvenoj...

Uz Alfu i Ferrari, vjerovatno jedina crvena koja automatski prva pada na pamet  uz neku marku.

Naravno, osim crvene Zastave! Smile

Moderator
Moderator

Član od : 21.01.2010
Dob : 42
Grad Ustiprača, Višegrad, Dobro polje, Miljevina

[Vrh] Go down

Postaj by Keza on 22/2/2016, 19:05

dmj je napisao/la:Taman propuštam komentirati ovaj model, kad mi ga eno na parkingu za ovaj tjedan, u 1:1, samo u onoj karakterističnoj Mazdinoj metalik crvenoj...
Gdje mozemo procitati tvoje impresije onim VW-ovim kombijem koji si vozio?
Kladim se da ti se svidio vise od ikojeg Talijana Smile

Legenda Foruma
Legenda Foruma

Član od : 20.01.2011
Grad Zagreb

[Vrh] Go down

Postaj by sime-x on 22/2/2016, 19:20

meni bi bilo draže da su detalje poput zatvaranje retrovizora, otvaranje rezervara i šibera zamjenili za bolje urađeni interijer, jer ovako na tvojim slikama mi dijeluje dosta plastično.
sime-x
Forumaš
Forumaš

Član od : 03.06.2013
Dob : 43
Grad Velika Gorica

[Vrh] Go down

Postaj by dmj on 23/2/2016, 08:51

Keza je napisao/la:
Gdje mozemo procitati tvoje impresije onim VW-ovim kombijem koji si vozio?
Kladim se da ti se svidio vise od ikojeg Talijana Smile

Marušić je to pisao...

Da dobivam talijanske aute na test bilo bi relevantnije, u principu nemali dio onih koje sam imao su mi ostali u jako lijepom sjećanju, ali odavno nisam neki vozio.

dmj
Legenda Foruma
Legenda Foruma

Član od : 23.01.2010
Dob : 47
Grad Zagreb

[Vrh] Go down

Postaj by Keza on 23/2/2016, 09:05

dmj je napisao/la:

Marušić je to pisao...

Da dobivam talijanske aute na test bilo bi relevantnije, u principu nemali dio onih koje sam imao su mi ostali u jako lijepom sjećanju, ali odavno nisam neki vozio.
Aha. Ne sjecam se vise koje aute Žac preferira ovako off the record

Legenda Foruma
Legenda Foruma

Član od : 20.01.2011
Grad Zagreb

[Vrh] Go down

Postaj by Rista on 23/2/2016, 11:42

Učitelj je napisao/la:Znam, samo ako su svetski proizvođači izmestili svoje pogone u Kinu poslali su verovatno i ljude koji je kontrolišu.
Svi bi fušali da nema kontrole. Ja krivim ljude predstavnike koji ne odrađuju svoj posao na terenu, možda obrađuju nešto drugo. Smile
I EI-Niš je pravio Grundig tv-e, nakon izlaska sa prve linije tv-i ne rade, rasklopili, nemački stručnjaci prekontrolisali, sva paše, čak su i lemovi bolji ali džabe ne rade.  E, onda je naš igilir našao problem, BUREK jebe stvar, naši radnici nakon dijetalnog doručka ne peru ruke, a što bi ne rade sa ljudima, masnoća na prstima radnika je bio kljip u točak.
Nakon čistih ruki i rukavica tv-i počeli raditi.

Postoji priča o elektrokomponentama, čipovima, čemu li...

Naime, EI je kupila licencu za proizvodnju nekih elektrokomponenti, nabavila mašine i krenula sa pokretanjem procesa uz nadzor davaoca licence - ne sećam se ko je bio u pitanju, no deo materijala je nabavljan iz Nemačke, pošto u Jugoslaviji nije bilo moguće izdvojiti leguru potrebne čistoće. Zbog štednje uz proizvodne mašine nije kupljena i laboratorija koja je bila ponuđena.

Probna serija komponenti se pokazala dobro, obuka je završena i EI je počeo sa samostalnom proizvodnjom. Očekivano ali: nakon kraćeg perioda počeo je da raste broj škarta, rapidno. Elektrokomponente su neočekivano kratko radile ili uopšte nisu funkcionisale.

Prvo se posumnjalo na radnike, pa na proizvodne mašine... ništa, višestruke kontrole su pokazale da je tu sve u skladu sa propisima, te je sudoku pokazivao da treba ispitati materijale od kojih se proizvodi a laboratorije nema.

Nišlije su odlučile da angažuju nekoga sa strane, no problem je bio u tome što u zemlji nije postojala laboratorija koja bi sa dovoljnom preciznošću obavila baš sva merenja, barem ne samostalno. Uključeni su mnogi (tako sam i saznao za ovu epizodu, ćale je tada radio u laboratoriji Kontrole kvaliteta "14. oktobra") i utvrđeno je da svi materijali odgovaraju zahtevima izuzev što se za leguru iz Nemačke postojećim tehnologijama ništa dovoljno precizno nije dalo zaključiti. Još jednim krugom konsultacija i valjda-može-i-ovako ispitivanja među laboratorijama došlo se do zaključka da nemački materijal ne valja iako je po preciznosti taj zaključak mogao da se osloni na proračune koji su bili red ispod potrebnih.

Idemo na blef: laboratorije na zahtev Elektronske izdaju rešenje o ispitivanju po kom materijal ne zadovoljava i to se, uz ostatak nove ture materijala, šalje Nemcima. Parafraziram nemački odgovor, primljen nešto potom: "Izvinjavamo se, ali prema našim podacima Jugoslavija nije bila na listi zemalja koje imaju mogućnosti za potrebna ispitivanja".
Rista
Pripravnik
Pripravnik

Član od : 17.09.2013
Dob : 33

[Vrh] Go down

Postaj by Sponsored content

Sponsored content

[Vrh] Go down

Stranica 2 / 2. Previous  1, 2

Prethodna tema Sljedeća tema [Vrh]